ALIN KAZANIN
ANA SAYFA » Simit istemeyene pasta yedirecek
Reklam
Eklenme tarihi: 13 Mart 2011
Simit istemeyene pasta yedirecek

Bugünlerde Taksim Meydanı´na açacağı 3. şubeyle kendi kendine rakip olan Okutur, Türk insanına yılda 20 milyon simit yediriyor. Üstelik yakın zamanda marketlerde Simit Sarayı´nın simitleri satılacak.

İddiası 34 bin artı 1 şube. Çünkü kafasının içinde hep Mc Donalds ile yarışıyor. Belki de o yüzden Taksim´in göbeğinde, Mc Donalds´ın yanındaki birahaneyi devralmak için uzun süre uğraştı. Yeni konseptteki ´Anıt mağaza’ 7 Nisan’da açılıyor
Taksim´in göbeğinde, tam da Mc Donalds´ın yanına “Dünyanın en yaygın zinciri olma yolunda bir adım daha” gibi iddialı bir afiş asan zincirin Simit Sarayı olacağı aklınıza gelir miydi? İstiklal Caddesi´nin girişi ile Talimhane girişinde iki Simit Sarayı daha varken üstelik. 2001 krizinde Mecidiyeköy’de doğan Türkiye´nin ilk ´organize´ simitçisi Simit Sarayı´nın kurucusu Haluk Okutur´a da aynen böyle sordum, “Başını sağa çeviren, sola çeviren, karşıya bakan sizi görecek. Taksim´e çıkanı simit yemeden bırakmam mı diyorsunuz?”
Tam da öyleymiş, Taksim’in en merkezi yerinde, yıllardır birahane olarak faaaliyet gösteren yeri kiralayan Okutur, dekorasyonu da yeniliyor. Okutur, “Manhattan´da 180 tane Starbucks var, hepsi de kazanıyor. Birini atlasan diğerine yakalanıyorsun” diyor. Yıllar önce hiç sermayesi olmadan kurduğu Simit Sarayı´nın tam da 10´uncu yılında Taksim´in üç köşesini tutmuş olmak, Haluk Okutur´u çok heyecanlandırıyor. Afişte yazılanlar bir slogandan ibareret değil, gerçek bir hedefi ortaya koyuyor. 10 yılda 200’ün üzerinde şubeye ulaşan, havaalanına simidi sokan, yurt dışında 5 mağazası olan Haluk Okutur, “Türkiye’de 100 bin çalışana ulaşmak, dünyada en fazla şubesi olan zincir olmak, 2023’te 10 tane dünya markasından biri olmak ve dünyadaki ilk 500 firma arasına girmek” diye hayallerini sıralarken, yüzümdeki ifadeyi fark edip, daha bir şey söylememe fırsat bırakmadan cevabı yapıştırıyor:
“Çok uçtuğumu düşünüyorsunuz değil mi? Böyle düşünen bir tek siz değilsiniz. Ama izleyin göreceksiniz, bütün bunlar gerçek olacak.”

Habertürk’e konuşan Haluk Okutur şu mesajları veriyor:

“200 Simit Sarayı 100 milyon TL ciro yapıyor, 40 tanesini kendimizi işletiyoruz, geri kalanı franchise. Bir Simit Sarayı’nın cirosu günlük bin 500 liraya geliyor.

Samandıra’daki fabrika günde 3 vardiya çalışıyor, iki yıl sonra yetmeyecek.

Yılda 20  milyon simit satıyoruz, marketler de sırada.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 milyon dolar yatırımla bir pasta üretim tesisi kuruyoruz. Oradan bütün dünyaya pasta ihraç edeceğiz.

Havaalanı şubelerimiz çok iyi iş yapıyor, Atatürk Havalimanı için bekliyoruz. Hindistan, ABD, Frankfurt havalimanlarına da teklif götürdük. Hepsinde olmak istiyoruz.

Habertürk

 


DİĞER HABERLER

Ağustos ayında en büyük ciro artışı %10 ile yiyecek kategorisinde
Ağustos ayında en büyük ciro artışı %10 ile yiyecek kategorisinde
Geçtiğimiz yılın Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında 2014 Ağustos ayında yiyecek ve hipermarket kategorilerinde...
  Baydöner’in yeni restoranı: Burgola
Baydöner’in yeni restoranı: Burgola
Kurulduğu günden bu yana 8 yılda Türkiye’nin en yaygın restoran zinciri olan Baydöner, yeni restoranı “Baydöner...

Simit Sarayı, Avrupa İş Ödülleri´nde Türkiye´yi temsil edecek
Simit Sarayı, Avrupa İş Ödülleri´nde Türkiye´yi temsil edecek
Yurt içi ve yurt dışı mağazaları ile dünya markası olma yolunda emin adımlarla yürüyen Simit Sarayı, Avrupa İş...
  Burger King´den Dev Satın Alma
Burger King´den Dev Satın Alma
Dünyaca ünlü fast food şirketi Burger King Kanadalı kahve ve donut satan firma, Tim Hortons’ı satın almak için gün...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İLETİŞİM / REKLAM
info@franchise.com.tr

© 1997-2014 Franchise.com.tr - Tüm hakları saklıdır.
WEB YAZILIM / UYGULAMA
Microsom
ANASAYFA |   MARKALAR |   FIRSATLAR |   AVM |   BİLGİLER |   HABERLER İLETİŞİM ONLINE DANIŞMA