ALIN KAZANIN
ANA SAYFA » Bind Çikolata
Reklam
Eklenme tarihi: 2 Aralık 2011
Bind Çikolata
İlk bakışta bir Alman Markası´na benzeyen Bind Çikolata, Almanya´da da mağazası bulunan butik bir Türk çikolata markası. Süper Grup, Bind´i Binay Ailesi´nden satın aldı.
 
Binay kardeşlerden Mehmet Binay in çi­kolata ile tanışması yıllar önce çobanlık yaparken bir turistin kendisine ikram ettiği çikolata ile başlıyor. İlk defa çiko­lata ile karşılan Mehmet Binay, çikolatayı yiyip yememekte tereddüt ediyor ve ye­meğe karar verdikten sonra asıl hikaye başlıyor. Yurtdışında çikolata yapımını öğ­renen Mehmet Binay. 1971 yılında 6 kar­deşiyle birlikte Şirinevler’de ilk atölyesini ve Ataköy´de ilk pastanesini açıyor. Takip eden yıllarda ise sadece çikolata satan bir mağaza açma fikriyle Carousel’de, Bind Çikolata ilk butiğini açıyor.
 
SÜPER, BİND´İ SATIN ALDI
39 yıldır çikolata üretimine aralıksız devam eden Bind Çikolata´yı, tekstil, enerji, inşa­at ve turizm sektörlerinde de var olan Sü­per Grup satın aldı. 1987 yılında kurulan Süper Grup´un CEO´su Sertaç Yiğit, yılların kriz ortamında şirketin finansmanı, altyapı­sı ne kadar iyi olursa olsun; şirketi ayakta tutacak farklı farklı sektörlerde olması ge­rektiğini öğrettiğini söylüyor ve Bind´i satın almalarıyla ilgili olarak ekliyor. ´Diğer sek­törlerde yıkandığımız için yeni bir sektör arayışı değil bizimkisi. Tamamıyla almış ol­duğumuz stratejik bir karar doğrultusunda büyümemizi farklı farklı sektörlerde yapa­rak risklerimizi dağıtmak istiyoruz."
 
Çikolata sektöründe, arzın talepten 3 kat fazla olduğunu gördüklerini söyleyen Yiğit, ürünlerinin arkasına "yüzde 27 ka­kao vardır" yazan çok büyük çikolata fir­maları olduğunu; hâlbuki çikolata olabil­mesi için kakao oranının minimum yüz­de 40´larda olması gerektiğini vurguluyor. Bind´in Türkiye´de gerçek manada çikola­ta işini yapan tek marka olduğunu iddia eden Yiğit, "nebati yağ katmadan kakao yağı ile bu işi yapan, kakao oranlarıyla tek iyi marka Bind" diyor.
 
Türkiye´de çikolata tüketimi kişi başı­na 750 gramlardan 2 kilogramlara çıktı. İşin uzmanları 2013 yılında bu rakamın 4 kilogramlara kadar çıkacağını söylüyor­lar. Bu artışı gördükleri için bu sektöre girdiklerine söyleyen Sertaç Yiğit, yeni bir marka oluşturmak yerine bu işi çok iyi ya­pan, rüştünü ispatlamış bir firmayı satın almayı tercih ettiklerini söylüyor.
 
"PERAKENDE"YE GIRMIYOR
 
Bind perakende zincirlerine girmiyor. "Biz markayı alıp bir yerlere taşımak isti­yoruz. Marketler çok hak ettiğimiz mecra­lar değil" diyen Sertaç Yiğit. Bind ile butik çikolatacılığı devam ettirmeyi hedefledik­lerini söylüyor. Mehmet Binay´ın işinde gerçekten çok uzman olduğunu belirten Yiğit, Binay ile çalışmaya devam etmek is­tediklerini bu yüzden de şirkete ortaklığı­nın devam ettiğini ve mutfağı kendisinin yönettiğini söylüyor.
 
Bind´in şuanda biri Duesseldorf’ta, biri de Dubai´de olmak üzere 14 tane ma­ğazası var. Süper Grup Bind´i satın aldık­tan sonra 3 ay içinde 4 tane mağaza açtı. Sözleşmeleri imzalanmış, açılmaya ha­zır 3 mağaza daha var. Yılsonuna kadar Moskova´da da yeni bir mağaza açılacak. İtalyan firma ile anlaştıklarını söyleyen Sertaç Yiğit, bu firmanın Napoli bölgesin­de 16 tane çikolata mağazası açmayı he­deflediğini belirtiyor. Katar´da, Ürdün´de ve diğer Arap Ülkeleri´nde de tekstildeki müşteri portföylerinden faydalanıp ihra­cat yapmayı istediklerini söyleyen Yiğit, 2012 yılı sonuna kadar 35 tane mağazaya ulaşması hedeflediklerini sözlerine ekli­yor. Süper Grup, Bind Mağazaları´nı yeni­den düzenledikten sonra yılsonu itibariy­le yeni bir makine parkuru kuracak.
 
Sertaç Yiğit franchise vermeye sıcak baktıklarını söylüyor ve ekliyor: "Burada seçici olmaya çalışıyoruz çünkü biz franc­hise giriş ücreti almıyoruz. Bizim tek he­deflediğimiz nokta bizi doğru temsil ede­bilecek partnerlerle bu işi yapmak." Süper Grup Bindi satın aldıktan sonra ilk franc­hiseını da verdi.
 
İnfomag
 
 

DİĞER HABERLER

Ağustos ayında en büyük ciro artışı %10 ile yiyecek kategorisinde
Ağustos ayında en büyük ciro artışı %10 ile yiyecek kategorisinde
Geçtiğimiz yılın Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında 2014 Ağustos ayında yiyecek ve hipermarket kategorilerinde...
  Baydöner’in yeni restoranı: Burgola
Baydöner’in yeni restoranı: Burgola
Kurulduğu günden bu yana 8 yılda Türkiye’nin en yaygın restoran zinciri olan Baydöner, yeni restoranı “Baydöner...

Simit Sarayı, Avrupa İş Ödülleri´nde Türkiye´yi temsil edecek
Simit Sarayı, Avrupa İş Ödülleri´nde Türkiye´yi temsil edecek
Yurt içi ve yurt dışı mağazaları ile dünya markası olma yolunda emin adımlarla yürüyen Simit Sarayı, Avrupa İş...
  Burger King´den Dev Satın Alma
Burger King´den Dev Satın Alma
Dünyaca ünlü fast food şirketi Burger King Kanadalı kahve ve donut satan firma, Tim Hortons’ı satın almak için gün...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İLETİŞİM / REKLAM
info@franchise.com.tr

© 1997-2014 Franchise.com.tr - Tüm hakları saklıdır.
WEB YAZILIM / UYGULAMA
Microsom
ANASAYFA |   MARKALAR |   FIRSATLAR |   AVM |   BİLGİLER |   HABERLER İLETİŞİM ONLINE DANIŞMA