ALIN KAZANIN
ANA SAYFA » Bind Çikolata
Reklam
Eklenme tarihi: 2 Aralık 2011
Bind Çikolata
İlk bakışta bir Alman Markası´na benzeyen Bind Çikolata, Almanya´da da mağazası bulunan butik bir Türk çikolata markası. Süper Grup, Bind´i Binay Ailesi´nden satın aldı.
 
Binay kardeşlerden Mehmet Binay in çi­kolata ile tanışması yıllar önce çobanlık yaparken bir turistin kendisine ikram ettiği çikolata ile başlıyor. İlk defa çiko­lata ile karşılan Mehmet Binay, çikolatayı yiyip yememekte tereddüt ediyor ve ye­meğe karar verdikten sonra asıl hikaye başlıyor. Yurtdışında çikolata yapımını öğ­renen Mehmet Binay. 1971 yılında 6 kar­deşiyle birlikte Şirinevler’de ilk atölyesini ve Ataköy´de ilk pastanesini açıyor. Takip eden yıllarda ise sadece çikolata satan bir mağaza açma fikriyle Carousel’de, Bind Çikolata ilk butiğini açıyor.
 
SÜPER, BİND´İ SATIN ALDI
39 yıldır çikolata üretimine aralıksız devam eden Bind Çikolata´yı, tekstil, enerji, inşa­at ve turizm sektörlerinde de var olan Sü­per Grup satın aldı. 1987 yılında kurulan Süper Grup´un CEO´su Sertaç Yiğit, yılların kriz ortamında şirketin finansmanı, altyapı­sı ne kadar iyi olursa olsun; şirketi ayakta tutacak farklı farklı sektörlerde olması ge­rektiğini öğrettiğini söylüyor ve Bind´i satın almalarıyla ilgili olarak ekliyor. ´Diğer sek­törlerde yıkandığımız için yeni bir sektör arayışı değil bizimkisi. Tamamıyla almış ol­duğumuz stratejik bir karar doğrultusunda büyümemizi farklı farklı sektörlerde yapa­rak risklerimizi dağıtmak istiyoruz."
 
Çikolata sektöründe, arzın talepten 3 kat fazla olduğunu gördüklerini söyleyen Yiğit, ürünlerinin arkasına "yüzde 27 ka­kao vardır" yazan çok büyük çikolata fir­maları olduğunu; hâlbuki çikolata olabil­mesi için kakao oranının minimum yüz­de 40´larda olması gerektiğini vurguluyor. Bind´in Türkiye´de gerçek manada çikola­ta işini yapan tek marka olduğunu iddia eden Yiğit, "nebati yağ katmadan kakao yağı ile bu işi yapan, kakao oranlarıyla tek iyi marka Bind" diyor.
 
Türkiye´de çikolata tüketimi kişi başı­na 750 gramlardan 2 kilogramlara çıktı. İşin uzmanları 2013 yılında bu rakamın 4 kilogramlara kadar çıkacağını söylüyor­lar. Bu artışı gördükleri için bu sektöre girdiklerine söyleyen Sertaç Yiğit, yeni bir marka oluşturmak yerine bu işi çok iyi ya­pan, rüştünü ispatlamış bir firmayı satın almayı tercih ettiklerini söylüyor.
 
"PERAKENDE"YE GIRMIYOR
 
Bind perakende zincirlerine girmiyor. "Biz markayı alıp bir yerlere taşımak isti­yoruz. Marketler çok hak ettiğimiz mecra­lar değil" diyen Sertaç Yiğit. Bind ile butik çikolatacılığı devam ettirmeyi hedefledik­lerini söylüyor. Mehmet Binay´ın işinde gerçekten çok uzman olduğunu belirten Yiğit, Binay ile çalışmaya devam etmek is­tediklerini bu yüzden de şirkete ortaklığı­nın devam ettiğini ve mutfağı kendisinin yönettiğini söylüyor.
 
Bind´in şuanda biri Duesseldorf’ta, biri de Dubai´de olmak üzere 14 tane ma­ğazası var. Süper Grup Bind´i satın aldık­tan sonra 3 ay içinde 4 tane mağaza açtı. Sözleşmeleri imzalanmış, açılmaya ha­zır 3 mağaza daha var. Yılsonuna kadar Moskova´da da yeni bir mağaza açılacak. İtalyan firma ile anlaştıklarını söyleyen Sertaç Yiğit, bu firmanın Napoli bölgesin­de 16 tane çikolata mağazası açmayı he­deflediğini belirtiyor. Katar´da, Ürdün´de ve diğer Arap Ülkeleri´nde de tekstildeki müşteri portföylerinden faydalanıp ihra­cat yapmayı istediklerini söyleyen Yiğit, 2012 yılı sonuna kadar 35 tane mağazaya ulaşması hedeflediklerini sözlerine ekli­yor. Süper Grup, Bind Mağazaları´nı yeni­den düzenledikten sonra yılsonu itibariy­le yeni bir makine parkuru kuracak.
 
Sertaç Yiğit franchise vermeye sıcak baktıklarını söylüyor ve ekliyor: "Burada seçici olmaya çalışıyoruz çünkü biz franc­hise giriş ücreti almıyoruz. Bizim tek he­deflediğimiz nokta bizi doğru temsil ede­bilecek partnerlerle bu işi yapmak." Süper Grup Bindi satın aldıktan sonra ilk franc­hiseını da verdi.
 
İnfomag
 
 

DİĞER HABERLER

Yoğun kar yağışı, AVM’lere yaradı, cirolar arttı
Yoğun kar yağışı, AVM’lere yaradı, cirolar arttı
Yoğun kar yağışı nedeniyle AVM´lere sığınanlar tüketiciler, ciroları yüzde 25 artırdı.
  Tarihi Sultanahmet Köftecisi ABD’de şube açacak
Tarihi Sultanahmet Köftecisi ABD’de şube açacak
Sultanahmet Köftecisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, "ABD’nin çok saygın iş adamlarından işbirliği...

TBAA melek yatırımcıları topluyor
TBAA melek yatırımcıları topluyor
Melek Yatırımcılar Derneği yönetiminde Franchising Derneği´nden tanıdık isimler yer aldı
  Burger King kendi Sos-Ye-Log’larını yetiştiriyor
Burger King kendi Sos-Ye-Log’larını yetiştiriyor
Burger King’in enfes sosları artık yepyeni bir bilim dalı olan Sos-Ye-Loji ile dijital ortamda sos severlerle buluştu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İLETİŞİM / REKLAM
info@franchise.com.tr

© 1997-2018 Franchise.com.tr - Tüm hakları saklıdır.
MICROSOM
İstanbul Hava Durumu
ANASAYFA |   MARKALAR |   FIRSATLAR |   AVM |   BİLGİLER |   HABERLER İLETİŞİM ONLINE DANIŞMA