ALIN KAZANIN
ANA SAYFA » 23 Nisan çocuk şenliği
Reklam
Eklenme tarihi: 23 Nisan 2012
23 Nisan çocuk şenliği

Çocuk Bayramı, Çocuk Şenliği, Çocuk Günü

Ulusal egemenliğimizin başlangıcı olan Millet Meclisinin kuruluşu, Atatürk´ün çocuklara bir armağanı olarak, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adıyla kutlanıyor. Dünyada çocuklara adanmış ilk gün 23 Nisan. 

Başka ülkelerde de çocuklara adanmış birçok anma günü var. Ekim ayının ilk Pazartesi Dünya Çocuk günü, 20 Kasım çocuk haklarının kabul edildiği gün, 1 Haziran birçok ülkede çocuk günü olarak kutlanıyor. Ancak hiç birinde Türkiye´de olduğu gibi çocukların belli makamlara oturduğu, onların ülkenin geleceği olduğunu bu denli güzel ifade eden sembolik bir uygulama yok. Farklı yörelerden gelen çocukların kaynaştığı, farklılıkların sevgiyle kucaklandığı bir kaynaşma ortamı yok. Başka kutlamalarda günün anlam ve önemini belirtmekle yetiniyorlar. 

Ülkemizden çıkan bu güzel geleneğin 90 yıldır dünyanın dikkatinden kaçması olacak iş değil. Çok yerinde bir anlam taşıması, büyük çoğunluğu ilgilendirmesi, yöresel kıyafetler ve oyunlarla görsel şölen haline gelmesi, televizyonların kaçırmayacağı bir haber değerine sahip olması dışında, kutlamaya bahane arayan gelişmiş toplumlar için mükemmel bir malzeme. Anneler günü, sevgililer günü kadar büyük potansiyeli var.

Sanıyoruz 23 Nisan´ın evrensel çocuk günü olarak kutlanması yakındır. Amerika´da Washington eyaletinde benzer kutlamalar başladı. Bunun arkasında Seattle Fahri Başkonsolosumuz Ufuk Güven´in gayretleri var. Üç yıldır düzenlenen kutlamalar şimdilik Washington eyaletinde birkaç şehirde yapılıyor. Yerel yöneticilerin gösterdiği ilgi ve yaklaşım gösteriyor ki, yurt dışındaki Türklerin üzerinde durması halinde hızla tüm dünyaya yayılacaktır. Bu işi Türkiye´ye karşı tavır geliştirip politika belirleyen hükümetler değil, çocuk şenliğinin şehire ne kazandırdığını gören yerel yöneticiler yapacaklar.

 

 

 

Eminiz komşu şehirde çocuk şenliğinin kutlandığını, çevreden ziyaretçi çektiğini gören yerel yöneticiler, kendi şehirlerini bu avantajdan mahrum bırakmak istemeyecekler. Çocuklara özel kıyafetler, hediyeler alındığını gören perakendeciler ve üreticiler bu şenlik havasının yaygınlaşması için reklamlarla, lobilerle destek olacaklar. Aralık´ta noel, Şubat´ta sevgililer, Mayıs´ta anneler, Haziran´da babalar günüyle körüklenen tüketim için Nisan´da çocukları bahane etmekten kendilerini alamayacaklar.

Yakın bir gelecekte 23 Nisan´ın tüm dünyada coşkuyla kutlandığını görürsek şaşırmayalım. Ama o gün geldiğinde başbakanların koltuğuna oturup talimat veren miniklerden çok, çocuklar için hazırlanmış hediyeler ve kıyafetler damgasını vuracak.

The UN Secretary-General Ban Ki-moon welcomes Ambassador Ufuk Gokcen at the start of his service as the Permanent Observer of the Organization of the Islamic Cooperation to the United Nations on 4 June 2010. (UN Photo / Eskinder Debebe)


DİĞER HABERLER

Yoğun kar yağışı, AVM’lere yaradı, cirolar arttı
Yoğun kar yağışı, AVM’lere yaradı, cirolar arttı
Yoğun kar yağışı nedeniyle AVM´lere sığınanlar tüketiciler, ciroları yüzde 25 artırdı.
  Tarihi Sultanahmet Köftecisi ABD’de şube açacak
Tarihi Sultanahmet Köftecisi ABD’de şube açacak
Sultanahmet Köftecisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, "ABD’nin çok saygın iş adamlarından işbirliği...

TBAA melek yatırımcıları topluyor
TBAA melek yatırımcıları topluyor
Melek Yatırımcılar Derneği yönetiminde Franchising Derneği´nden tanıdık isimler yer aldı
  Burger King kendi Sos-Ye-Log’larını yetiştiriyor
Burger King kendi Sos-Ye-Log’larını yetiştiriyor
Burger King’in enfes sosları artık yepyeni bir bilim dalı olan Sos-Ye-Loji ile dijital ortamda sos severlerle buluştu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İLETİŞİM / REKLAM
info@franchise.com.tr

© 1997-2021 Franchise.com.tr - Tüm hakları saklıdır.
MICROSOM
İstanbul Hava Durumu
ANASAYFA |   MARKALAR |   FIRSATLAR |   AVM |   BİLGİLER |   HABERLER İLETİŞİM ONLINE DANIŞMA