ALIN KAZANIN
ANA SAYFA » 2013-06-22 Siirt seminer
Reklam
Eklenme tarihi: 23 Haziran 2013
2013-06-22 Siirt seminer

UFRAD Siirt TSO ile Markalaşma semineri düzenledi

UFRAD Anadolu şehirlerinde girişimcileri franchise konusunda bilgilendirmeyi sürdürüyor. UFRAD Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Yönetim Kurulu üyeleri Haluk Okutur, Gürkan Donat, Osman Bilge 22 Haziran Cuma günü Siirt´te Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine Markalaşma konusunda konferans verdiler. Konferansta perakende zinciri ve franchise yoluyla markalaşma, yöresel ürünlerin markalaşma katkısı işlendi. Simit Sarayı kurucusu Haluk Okutur Türkiye´nin karakteristik bir ürünü olan simitin nasıl bir fikirden yola çıkıp dünya çapında bir markaya dönüştüğünü anlattı. Osman Bilge başka yöresel ürünlerin markalaşma öyküsünü, başaranların ve başaramayanların örneklerini anlattı. Siirt´in coğrafi marka tescilli ürünleri Jirkan kilimi, Siirt battaniyesi, Pervari balı, Siirt fıstığı, Büryan kebabı, perde pilavı önümüzdeki yıllarda markalı mağazalarda ve daha etkin pazarlamayla sunulabilir.

 

Siirt Valisi Sn. Ahmet Aydın´ın konuğu olarak Siirt´in karakteristik "Cas" evinde yapılan kahvaltıda Siirt´in ünlü "Büryan Kebabı" vardı. Kahvaltıda kebap görmeye alışkın olmayan konuklar, bu vesileyle Büryan Kebabının aslında geceden pişirilip, gün doğunca yendiğini, genelde kahvaltıya kalmadığını öğrendiler. de bölgeye has bir ikram oldu. Vali bey konukseverliğini Siirt fıstığının aşılanmamış yabani hali olan menengiç kavrularak yapılan, sütle kaynatılan ünlü menengiç kahvesi ve Türk bayrağı olarak dokunmuş bir Siirt battaniyesi ile sürdürdü.

 

Aydın Üniversitesi öğrencilerinin Siirt şehir merkezindeki Org.Eşfef Bitlis İlköğretim Okulu öğrencilerine armağan ettiği kitaplığın açılışı da aynı gün yapıldı. Orada da Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın´a günün anısı olarak üzerinde adı yazılı bir Siirt battaniyesi hediye edildi. Ankara tiftiğinden yapılan, yumuşak ipliği ve özgün dokumasıyla isteyene seccade, isteyene duvar süsü, isteyene örtü olan Siirt battaniyesi, Siirt´e yolu düşen herkesin alması gereken güzel ve özgün bir ürün. Üzerine isim dokunmuş olanlar Siirt´i sevenlerin duvarlarını süslüyor.

 

190 bin merkez nüfuslu Siirt´te iki alışveriş merkezi var. Biri iyi iş yapıyor, diğeri zayıf. İyi iş yapan AVM nin sahibi öğle arasında gruba katıldı, Haluk Okutur´a AVM sini gezdirdi, yakında orada bir Simit Sarayı görebiliriz. Diğer AVM nin zayıf kalmasının nedeni anlatılana göre, kışın ortasında ısıtmasız açılmasıymış, ziyaretçiler üşümüş, bir daha gelmemişler. İyi-kötü reklam olmasın diye AVM lerin adlarını vermiyoruz ama, ibret dersi olarak anlatmayı gerekli gördük.

Siirt´in Aydınlar ilçesi (Tillo) 18. yy da yaşamış alimler Fakirullah Hz. ve öğrencisi İsmail Hakkı Hz. nin anısını yaşatıyor. Erzurum´lu İsmail Hakkı Hz., "Marifetname" adlı kitabında matematikten geometriye, optikten astronomiye, tıptan fiziğe, psikolojiden sosyolojiye ve tabi dini konulara yer vermiş bir bilim ve din adamı. Hocası Fakirullah Hz. ölünce, yılın ilk güneşi hocamı aydınlatsın demiş, çukurda kalan Tillo´ya doğan güneşi getirmek için Botan vadisinin kenarına bir duvar yapıp ışığın geçmesi için bir pencere bırakmış, yaklaşık 3 km mesafedeki yüksek bir kuleden prizma ile yansıtarak yılda iki kere, geceyle gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül´de günün ilk ışığının hocasının mezarının başlığına gelmesini sağlamış. "Işık hadisesi" diye adlandırılan bu özellik 1960 lardaki restorasyonda bozulmuş, 2011 yılında pencere açtırılarak yeniden çalışır hale getirilmiş. Şimdi anısına şenlikler düzenleniyor, inanç turizmi teşvik ediliyor. Pencereli duvar ve 23 Eylül 2011 de aydınlanan sanduka aşağıda görülüyor.  


DİĞER HABERLER

Yoğun kar yağışı, AVM’lere yaradı, cirolar arttı
Yoğun kar yağışı, AVM’lere yaradı, cirolar arttı
Yoğun kar yağışı nedeniyle AVM´lere sığınanlar tüketiciler, ciroları yüzde 25 artırdı.
  Tarihi Sultanahmet Köftecisi ABD’de şube açacak
Tarihi Sultanahmet Köftecisi ABD’de şube açacak
Sultanahmet Köftecisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, "ABD’nin çok saygın iş adamlarından işbirliği...

TBAA melek yatırımcıları topluyor
TBAA melek yatırımcıları topluyor
Melek Yatırımcılar Derneği yönetiminde Franchising Derneği´nden tanıdık isimler yer aldı
  Burger King kendi Sos-Ye-Log’larını yetiştiriyor
Burger King kendi Sos-Ye-Log’larını yetiştiriyor
Burger King’in enfes sosları artık yepyeni bir bilim dalı olan Sos-Ye-Loji ile dijital ortamda sos severlerle buluştu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İLETİŞİM / REKLAM
info@franchise.com.tr

© 1997-2021 Franchise.com.tr - Tüm hakları saklıdır.
MICROSOM
İstanbul Hava Durumu
ANASAYFA |   MARKALAR |   FIRSATLAR |   AVM |   BİLGİLER |   HABERLER İLETİŞİM ONLINE DANIŞMA